شش نکته کاربردی برای ثبت آسمان های زیبا و جذاب در عکاسی منظره

یک عکس منظره عالی درست به همان اندازه که وابسته به زمین است، به آسمان نیز وابسته است. ثبت یک آسمان جذاب و دراماتیک در داخل دوربین سخت تر از چیزی است که به نظر می رسد. هنگامی که آسمان روشن تر از زمین است، دوربین شما معمولا بیش از حد نوردهی (overexpose) می کند، و رنگ آبی درخشان آسمان را به رنگ خاکستری یا سفید کدر و بدون هیجان تبدیل می کند. اما با تنظیمات دقیق، ثبت آسمانی که یک صحنه عالی را کامل و غنی می کند، امکان پذیر است!

۱ – زمان بندی درست

زمان بندی بخش مهمی از تصویر است. آسمانی که یک روز خاکستری است، روز بعد می تواند آبی روشن باشد. حواستان به الگوهای آب و هوایی که به یک عکس جذابیت می بخشند باشد، مانند طوفانی که درست در بالای خط افق قرار دارد. هوا نقش مهمی در حس و حال کلی تصویر دارد – بنابراین اگر می خواهید یک عکس تاریک و گرفته ثبت کنید، زمانی که آسمان طوفانی است بیرون بروید و اگر می خواهید یک عکس آرام تر و شادتر بگیرید، به دنبال آسمان های آبی با تکه های ابر بگردید.

شش نکته کاربردی برای ثبت آسمان های زیبا و جذاب در عکاسی منظره

۲ – امتحان یک تراز سفیدی اشتباه

تنظیمات تراز سفیدی اشتباه می تواند یک آسمان جذاب ایجاد کند. استفاده از یک پیش تنظیمات تراز سفیدی (white balance presets) متفاوت، رنگ را در آسمان تنظیم می کند. پیش تنظیمات Auto، Cloudy، و Shade یک غروب آفتاب نارنجی رنگ با یک آسمان آبی روشن (با کمی تغییر در گرما بسته به تنظیماتی که انتخاب می کنید) به شما خواهند داد. از طرف دیگر، تنظیمات florescent معمولا یک غروب نارنجی را به رنگ بنفش با آسمان آبی روشن تبدیل می کند. Tungsten اثری مشابه، اما با رنگ های حتی عمیق تر ارائه می دهد.

استفاده از دمای کلوین برای تنظیم تراز سفیدی به کنترل بیشتری بر رنگ ها در آسمان منجر می شود. در حدود ۵۵۰۰K، شما معمولا یک آسمان آفتابی با یک تراز سفیدی دقیق ثبت خواهید کرد. یک دمای بالاتر – به عنوان مثال ۶۵۰۰K – یک درخشش نارنجی به زمین خواهد داد، اما رنگ های غروب را نیز تقویت می کند. از طرف دیگر، یک دمای رنگ سردتر (مثلا ۳۰۰۰K)، بر رنگ های آبی و بنفش تاکید خواهد کرد. با استفاده از مقیاس کلوین، شما گزینه های بیشتری برای انتخاب یک تنظیمات تراز سفیدی که رنگ ها را در عکس شما به بهترین شکل ثبت کند، خواهید داشت.

۳ – تنظیم خط افق

هنگام ترکیب بندی عکس به خط افق توجه کنید. از قانون یک سوم استفاده کرده، سپس خط افق را بر روی یکی از آن خطوط افقی قرار دهید. اگر از آسمانی با ظاهر متوسط عکس می گیرید، خط افق را روی خط یک سوم بالایی تصویر قرار دهید، تا قسمت بیشتری از زمین در عکس گنجانده شود.

شش نکته کاربردی برای ثبت آسمان های زیبا و جذاب در عکاسی منظره

اما اگر آسمان واقعا چشمگیر و جذاب است، از مزیت آن بهره مند شده و بخش بیشتری از آن را در کادر بگنجانید – با قرار دادن خط افق بر روی خط یک سوم پایین:

شش نکته کاربردی برای ثبت آسمان های زیبا و جذاب در عکاسی منظره

۴ – استفاده از فیلتر

دو فیلتری که در عکاسی منظره مورد استفاده قرار می گیرند: اولی فیلتر کاهنده نور تدریجی (ND grad) است که مانند قرار دادن عینک آفتابی روی لنزتان است. بدون یک فیلتر ND تدریجی، آسمان اغلب زیادی نوردهی شده و کسل کننده می شود، یا زمین ناکافی نوردهی شده و تاریک می شود. با استفاده از این فیلتر، شما می توانید به یک نوردهی برسید که برای هر دو قسمت صحنه مناسب باشد. تنها عیب آن این است که فیلترهای ND تدریجی برای یک خط افق ناصاف خوب عمل نمی کنند.

دومین فیلتری که در عکاسی منظره برای ثبت آسمان های دراماتیک تر استفاده می شود، فیلتر پلاریزه است. فیلترهای پلاریزه با تنظیم نور منعکس شده از لنز دوربین شما کار می کنند. از آنجا که آسمان به دلیل این نور منعکس شده آبی رنگ است، چرخاندن قسمت جلوی فیلتر پلاریزه شدت رنگ های آبی در آسمان را تنظیم خواهد کرد. از آنجا که فیلترهای پلاریزه تنها بر نور منعکس شده تاثیر می گذارند، وقتی که کوه ها یا ساختمان ها خط افق را ناصاف می کنند هنوز هم می توان از آنها استفاده کرد. فیلترهای پلاریزه همچنین برای تقویت یا حذف انعکاس ها بر روی آب یا سطوح براق دیگر عالی هستند.

شش نکته کاربردی برای ثبت آسمان های زیبا و جذاب در عکاسی منظره

۵ – آزمایش با تاری حرکتی و نوردهی های طولانی

نوردهی طولانی تنها مناسب عکاسی از آبشارها نیستند. اگر شما از یک سرعت شاتر طولانی استفاده کنید، ابرها نیز تار خواهند شد، و آسمانی از رگه های پَرمانند و کمی حس حرکت ایجاد می کنند. برای ثبت تاری حرکتی در ابرها، شما باید از یک سرعت شاتر طولانی استفاده کنید.

شش نکته کاربردی برای ثبت آسمان های زیبا و جذاب در عکاسی منظره

اگر در طول روز عکس می گیرید، ممکن است نتوانید بین یک نوردهی دو دقیقه ای با یک دیافراگم بسته یا یک ایزوی پایین تعادل برقرار کنید؛ در عوض، با عکسی مواجه خواهید شد که بیش از حد روشن است. بنابراین عکاسان از یک فیلتر ND خنثی استفاده می کنند، به طوری که می توانید در طول روز یک نوردهی طولانی تنظیم کنید.

۶ – استفاده از ابزار فیلتر تدریجی Adobe Camera Raw

یکی از ابزارهای ویرایش ابزار فیلتر تدریجی (Graduated Filter) در نرم افزار Adobe Camera Raw است. با این فیلتر می توانید یک افکت را بر روی آسمان بکشید. مانند یک فیلتر تدریجی واقعی، این افکت تنها قسمت بالای تصویر را می پوشاند و به تدریج محو می شود، و ایجاد ویرایش هایی با ظاهر طبیعی را ممکن می سازد.

از ابزار فیلتر تدریجی می توان برای تنظیم نوردهی استفاده کرد، و افکتی درست شبیه یک فیلتر ND تدریجی واقعی ایجاد کرد. اما این ابزار می تواند کنتراست، اشباع، وضوح، شارپنس، و رنگ را نیز تنظیم کند.

نویسنده: هیلاری گریگونیس (Hillary Grigonis)

راهنمای دانلود

اگر به هر دلیلی بعد از خرید قادر به دانلود نشدید ، لطفا به ایمیل خود مراجعه کنید و رسید خرید را مطالعه بفرمایید .
در هنگام خرید از ایمیل ( E-Mail ) و تلفن معتبر استفاده کنید .( نه ایمیل ساختگی و غیر قابل دسترسی ) .
مدت زمان دانلود فایل ها 7 روز میباشد در ضمن فایلها کاملا تست شده و فاقد خطا می باشند .
تمام موارد قرارداده شده ،از جدیدترین و به روز ترین سایت های معتبر تهیه شده است .
رمز تمام فایل ها mixtools.ir با حروف کوچک است .(رمز را تایپ کنید) .
تماس با پشتیبان از قسمت " تماس با ما " موجود است .
برای باز کردن فایلها به نرم افزار Winrar نیاز دارید.

توضیحات و مشخصات
  • رمز فایل : mixtools.ir ( رمز را با حروف کوچک تایپ کنید )
  • حجم فایل: [ دانش ]
  • شرکت سازنده : میکس تولز
  • منبع : میکس تولز
  • امتیاز سایت: 7 ستاره
نویسنده: f.mah
نظرات: بدون نظر

برچسب ها

دیدگاه های کاربران

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

رزرو تبلیغات در این مکان

مطالب بر اساس


رزرو تبلیغات در این مکان

نرم افزار های ضروری

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

کانال تلگرام

بایگانی خورشیدی