نکات عکاسی ورزشی که به شما در گرفتن عکس های اکشن کمک می کند

  در این آموزش عکاسی ورزشی، نکاتی را برای گرفتن عکس های اکشن در عکاسی ورزشی با شما به اشتراک میگذاریم. از معرفی مد های سیستم فوکوس خودکار دوربین و بررسی استفاده هر یک در عکاسی ورزشی گرفته تا نکات تکنیکی دیگری چون دکمه AF-on و سرعت شاتر. در ادامه آموزش با من همراه شوید.

  ۱ – مسائل مشترک در تکنیک های فوکوس

  ممکن است مشکلات فوکوس تا زمانی که شروع به گرفتن عکس های اکشن و استفاده از حداکثر پتانسیل دوربین خود نکردید، خودشان را نشان نداده باشند. ورزشکارانی که روی آنها زوم می کنید در کسری از ثانیه از جلوی چشم شما رد می شوند و شما در تمام طول این مسیر پشت سر هم عکس می گیرید. وقتی تمام عکس هایی که گرفتید را بررسی می کنید، می بینید که ۱۰۰% در فوکوس نیستند و کمی تاری دارند، اکنون برایتان سوال پیش می آید که عکاسان ورزشی چطور آن عکس های اکشن بی عیب و نقص را می گیرند.

  ۲ – سیستم فوکوس خودکار دوربین

  اکثر دوربین های DSLR یا بدون آینه دو گزینه فوکوس خودکار به نام Continuous Servo AF (AF-C) و Single Area AF (AF-S) را دارند. برای عکاسی ورزشی، ما فقط از AF-C استفاده می کنیم. فوکوس AF-C برای دوربین طراحی شده تا در حالی که شما دکمه شاتر یا دکمه فوکوس پشتی را تا نیمه پایین نگه داشته اید، سوژه شما را ردیابی کند.

  نکات عکاسی ورزشی که به شما در گرفتن عکس های اکشن کمک می کند

  فوکوس خودکار تک نقطه ای (Single point AF): 

  دوربین فقط بر روی یک نقطه انتخاب شده فوکوس می کند و تنها در صورتی که سوژه شما حرکت کند فوکوس را دوباره به دست می آورد. این حالت زمانی مفید است که شما نیاز به ردیابی ناحیه بسیار دقیقی از سوژه خود داشته باشید.

  فوکوس خودکار ناحیه داینامیک (Dynamic-area AF)(9 نقطه ای، ۲۵ نقطه ای، و غیره): 

  دوربین بر روی نقطه ای فوکوس می کند که در آن فوکوس را بر روی سوژه خود به دست می آورید و اگر سوژه شما از نقطه مرکزی جابجا شود، نقاط اضافی اطراف آن به حفظ فوکوس کمک می کنند. این گزینه برای فعالیت های ورزشی که حرکات بالا و پایین زیادی دارند، مفید است. ناحیه محدوده داینامیک اضافی به ردیابی بهتر سوژه شما کمک می کند.

  ردیابی ۳ بُعدی (۳D tracking): 

  دوربین بر روی سوژه فوکوس به دست آورده و به ردیابی حرکت سوژه در تمام نقاط فوکوس موجود در سیستم ادامه خواهد داد. این گزینه برای ردیابی حرکت سوژه های ورزشی غیر تماسی مفید است. این گزینه باید با توجه به ورزشی که از آن عکس می گیرید، ارزیابی شود.

  فوکوس ناحیه گروهی (Group-Area focus): 

  دوربین از نقاط گروهی اختصاص داده شده برای به دست آوردن فوکوس سوژه استفاده می کند و بر روی نزدیک ترین ناحیه به دوربین فوکوس می کند. اگر بازیکنی وارد کادر نقطه فوکوس شود، در صورتی که نسبت به سوژه مورد نظرتان به شما نزدیکتر باشد، دوربین ممکن است بر روی او فوکوس کند.

  فوکوس ناحیه خودکار (Auto-area AF): 

  دوربین به طور خودکار سوژه را تشخیص می دهد و نقطه فوکوس را برای ردیابی انتخاب می کند. اولویت این مُد فوکوس هر سوژه ای است که چهره اش تشخیص داده شود. دوربین ممکن است قادر به فوکوس بر روی سوژه مورد نظر نباشد.

  نکات عکاسی ورزشی که به شما در گرفتن عکس های اکشن کمک می کند
  ۳ – مزایای دکمه AF-on

  تنظیمات AF-on نحوه قفل کردن فوکوس بر روی سوژه را بهبود می بخشد و می تواند در عکاسی بهتر به شما کمک کند. هنگامی که دکمه AF-on فشار داده می شود، دوربین فوکوس را بر روی سوژه قفل خواهد کرد تا وقتی که دکمه شاتر فشار داده شود. همچنین به شما زمان می دهد تا بدون فشردن دکمه شاتر یا ثبت ناگهانی کادرهای غیرضروری، فوکوس را بر روی سوژه خود قفل کنید. دکمه AF-on همچنین به عنوان یک دکمه پیش فوکوس برای شروع فوکوس و قفل کردن آن عمل می کند.

  نکات عکاسی ورزشی که به شما در گرفتن عکس های اکشن کمک می کند

  ۴ – سرعت شاتر سریع همه چیز نیست

  سرعت شاتر تعیین می کند که شاتر دوربین شما برای ثبت سوژه چه مدت باز بماند. از نظر تئوری، اگر سوژه سریع حرکت کند، تا وقتی که سرعت شاتر بر روی مقادیر سریع مانند ۱/۶۰۰، ۱/۲۵۰۰، یا حتی ۱/۳۲۰۰ تنظیم شود، باید بتوانید حرکت را متوقف یا فریز کنید، ممکن است حرکت را متوقف کنید اما سوژه ۱۰۰% در فوکوس نباشد.

  ۵ – سرعت فریم (فریم ریت) بالا

  از اصطلاح spray and pray برای توصیف افرادی به کار می رود که عکس های زیادی با دوربین خود می گیرند و امیدوارند که چند عکس خوب از بین آنها به دست آورند. در این صورت بعد از اتمام کار، با تعداد زیادی تصویر خارج از فوکوس مواجه خواهید شد. از آن بدتر، کارت حافظه شما ممکن است در وسط رویدادها پر شود. و فکر کردن به تعداد عکس هایی که بعد از رسیدن به خانه باید بررسی کنید تا آن چند عکس خوب را از بین آنها انتخاب کنید، یک کابوس خواهد بود.

  نکات عکاسی ورزشی که به شما در گرفتن عکس های اکشن کمک می کند

  ۶ – جهت حرکت سوژه

  ردیابی سوژه هایی که در نمای روبرو به سمت شما حرکت می کنند،چالش برانگیز است. هرچه سوژه به شما نزدیک تر باشد و سریع تر حرکت کند، برای دوربین سخت تر است که فوکوس آن را حفظ کند. این بدین معنی نیست که دوربین اصلا نمی تواند جهت نمای روبرو را ردیابی کند، اما میزان عکس های خوب در این حالت ممکن است کمتر از ردیابی سوژه های در حال حرکت از نمای جانبی (پهلو) آنها باشد.

  نکات عکاسی ورزشی که به شما در گرفتن عکس های اکشن کمک می کند

  ردیابی مداوم حرکت و قفل فوکوس سوژه هایی که از یک سمت به سمت دیگر حرکت می کنند (به عنوان مثال، از چپ به راست) به طور کلی برای دوربین راحت تر است، چون سطح فاصله فوکوس تقریبا یکسان است.

  ۷ – یادگیری از اشتباهات

  خواندن مقالات و یادگیری ترفندها و نکات جدید همیشه عالی است. اما عکاسی فقط تئوری نیست – چیزی که مهم تر است این است که تصاویر خود را بررسی کنید و از آنجا یاد بگیرید. باید خیلی آزمون و خطا کنید تا بفهمید چه چیزی برای شما و ورزش هایی که از آنها عکس می گیرید مناسب است.

  نویسنده: اندی چوا (Andy Chua)

  راهنمای دانلود
  توضیحات و مشخصات
   سیستم مورد نیاز
   نویسنده: f.mah
   نظرات: بدون نظر

   برچسب ها

   دیدگاه های کاربران

   به نکات زیر توجه کنید

   • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
   • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

   رزرو تبلیغات در این مکان

   مطالب بر اساس


   رزرو تبلیغات در این مکان

   نرم افزار های ضروری

   • سبد خریدتان خالی است.

   دسته ها

   کانال تلگرام

   بایگانی خورشیدی